Lis 04
2013

Rzeźba współczesna

rzeżba współczesnaOd początku XX wieku nastąpiły zmiany wyraźnie widoczne w rzeźbie. Współczesna rzeźba zrywa z mimetycznym, realistycznym przedstawianiem rzeczywistości.

Twórcy chętnie zaczęli wprowadzać do rzeźby abstrakcję, z jednoczesnym upraszczaniem do granic możliwości, form rzeźbiarskich, co zakrawało niemal na fascynację prymitywizmem. Te zmiany widoczne były już w ostatnich dziełach Rodina, który w swoich rzeźbach potrafił połączyć tradycję z nowatorstwem, przez co niewątpliwie zasłużył na miano prekursora rzeźby współczesnej. We współczesnej rzeźbie widać było inspiracje kubizmem np. w rzeźbach Lipchitza, Zadkine, czy Archipenko.
rzeźba współczena
Ponadto na współczesną rzeźbę dyży wpływ miał dadaizm, konstruktywizm oraz futuryzm, dzięki czemu rzeźba uzyskiwała element ruchu.

Ponadto fascynacja wspomnianym wcześniej prymitywizmem, widoczna była w licznych rzeźbach głów przypominających maski afrykańskie, nawiązujące do sztuki pierwotnych ludów.

W tym stylu brylował Jakob Epstein, a także Amedeo Modigliani. Rzeźba współczesna to również wpływy nurtu ekologicznego, a artyści hołdujący temu, w celach rzeźbiarskich naturalne materiały, zebrane na łonie natury. Współczesna rzeźba przedstawia też bardzo często postacie zniekształcone, ale nie pozbawione ekspresji. Reprezentantką polskiego współczesnego rzeźbiarstwa jest słynna na całym świecie Magdalena Abakanowicz, której specjalnością sa rzeźby monumentalne, przestrzenne, do których tworzenia artystka wykorzystuje często tkaninę, kamień, drewno, metale i inne materiały, dzięki którym tworzy swe słynne rzeźby tzw. „abakany”.

This entry was posted in Higieniczny. Bookmark the permalink.

Comments are closed.