Lis 04
2013

Natura w rzeźbie

natura w rzeźbieInspiracja naturą w rzeźbie

Zarówno drewno jak i kamień sa wdzięcznymi surowcami, które pięknie potrafią oddać fascynację naturą i wszystkimi  związanymi z nią aspektami. To przede wszystkim ekologiczna rzeźba, która jest szczególnie doceniana przez ludzi, szukająch w sztuce naturalnych materiałów, a nie plastikowych, często tandetnych form.

W szczególności właśnie drewno jest bardzo plastycznym i najbardziej wiarygodnym elementem służącym rzeźbiarstwu. To nie tylko drewniane formy, którym nadano kształt przy użyciu dłuta, ale także te najbardziej surowe i nieobrobione formy drewna, w które wpleciono inne elementy tj. płótno, metal czy kamienie naturalne.  Rzeźbą z drewna można nazwać także krzesło albo podstawę lampy, wykonaną z jednego kawałka drewna. Drewniana rzeźba, jak żaden inny materiał rzeźbiarski, oddaje formy zwierzęce, czy roślinne ornamenty widoczne np. w budownictwie ludowym na obszarze górskich miejscowości czy wsi. Z kawałka drewna można tworzyć przepiękne formy miniaturowych drzew, roślin o ciekawej fakturze i naturalnym kolorze.

To element regionalnego folklory wielu wsi w Polsce. Warto, aby tradycja rzeźbiarska, która inspiruje się naturą przetrwała.

This entry was posted in Higieniczny. Bookmark the permalink.

Comments are closed.